Blog

Houbový kuba

Základní ingrediencí tohoto staročeského receptu jsou ječné kroupy. Kroupy jsou perfektní právě pro podzimní a zimní období. Krásně nás prohřejí a dodají energii.

Ječné kroupy jsou plné křemíku, který:

 • posiluje šlachy, vazy a chrupavky,
 • zpevňuje cévy,
 • činí naše vlasy, nehty silnější,
 • transportuje vápník do kostí a posiluje tak kostní stavbu,
 • zlepšuje léčení ran i kostí,
 • významnou prevencí onkologických problematik.

A protože kroupy jsou prospěšné víc, než by se zdálo, pojďte si připravit houbového kubu!

Potřebujeme:

 • 300 g ječných krup
 • 3/4 l vody
 • 50 g sušených hub, dopředu namočených
 • 2 cibule
 • olej
 • pepř, sůl, lžička drceného kmínu, 1/2 paličky česneku, lžičku majoránky

Postup:

Na oleji orestujte na jemno nakrájenou cibuli, přidejte propláchnuté kroupy, posolte, zalijte vodou a vařte do měkka. Houby nakrájejte na kousky, lehce orestujte a duste 5-10 minut. Poté smíchejte s kroupami, přidejte kmín, rozmělněný česnek, majoránku. Promíchejte, dejte do zapékací mísy vymazané olejem  a pečte při 180 stupních do zlatohněda.

Užijte si toto jednoduché, výživné jídlo!

 

 

Já pěstuji sebelásku…

… a je to rostlinka velmi náchylná. Je třeba o ni pečovat s největší jemností a citlivostí. Jakmile ji jen trochu ofoukne, má tendenci chřadnout a její krása pomíjí. Je důležité ji včas zahřát laskavým zacházením, milými slůvky a pohlazením. To má moc ráda a velmi rychle se zotaví.

V ideálním případě by nám semínko měli předat s láskou naši rodiče. Měli by nám pomoci ho zasadit a starat se o něj, aby naše rostlinka měla silné kořeny a krásné květy dřív, než se vydáme do džungle světa.

Semeno si můžeme sehnat i sami, ale na trhu je velmi těžko dostupné. Musíte ho najít sami a pro každého je tu jen jedno. Pokud jej najdete a zasadíte, chce to hodně práce a trpělivosti, aby se uchytilo a výhonek vyrostl na povrch. Nejdříve je potřeba připravit půdu. Vytrhat vrostlé plevele, půdu prokypřit a vyházet všechny odpadky. Až semínko vtlačíte do nachystané zeminy, zalévejte ho denně. Stačí po kapkách. A stále buďte bdělí! Vždy se může objevit plevel, který bude vaši sebelásku obírat o živiny a o prostor.

Tak pečujte o svou sebelásku a ona vás obdaruje šťavnatými plody.

Je to o prsa!

Každý den se rutinně staráme o zuby, vlasy, pleť, pokožku těla. Tak proč se rutinně nepostarat také o svá prsa. Péči si zaslouží. Je jedno, jak jsou velká nebo jaký mají tvar. Jsou symbolem ženství. Muži je milují a díky nim krmíme své děti.

Podprdu dolů!

Tak zaprvé… Odložte podprsenku. Choďte bez ní co nejčastěji. Minimálně doma to určitě zvládnete! Ač má podprsenka ňadra zpevnit, ve skutečnosti díky ní ochabují. Ztrácí svou přirozenou pružnost, protože podprsenka slouží jako umělá podpěra. Ňadra zleniví a vadnou.

Další výhodou nenošení podprsenky je volný tok lymfy v cévách, to usnadňuje odplavení toxinů z těla a někteří vědci dokonce tvrdí, že bez podrdy snižujete riziko vzniku rakoviny prsu!

Masírujte!

Vašim prsům nesmírně prospěje masáž. Podpoříte zmíněný tok lymfy, zpevníte je a opět snižujete riziko vzniku rakoviny prsu, protože častým kontaktem se svými ňadry si včas nahmatáte případnou bulku. Díky masáži zvyšujete svou ženskou a sexuální energii. Vaše prsa budou zářit a vy s nimi. Masáž můžete provádět se svým partnerem, který si to jistě bude užívat, ale doporučuji provádět spíše samomasáž. Udělat si chvilku jen pro sebe a pěkně se se svými ňadry pomazlit.

Jak na to…

V dlaních zahřejte trochu oleje, který máte ráda. Položte dlaně mezi prsa, na oblast srdce a chvíli toto místo zahřejte. Pak obkružujte směrem dolů, pod prsa, do stran a kolem podpažní jamky se vraťte nahoru a zpět k srdci. Tento pohyb opakujte 10 – 30x ideálně každý den. Seďte nebo stůjte u toho hezky rovně. Můžete se na sebe dívat i do zrcadla. Volně dýchejte, a když u toho budete stahovat pánevní dno, tak to uděláte úplně nejlépe! Sexuální energii tím pořádně rozproudíte a záleží už jen na vás, jestli si ji necháte pro sebe nebo ji posdílíte se svým partnerem.

I bradavkám věnujte péči. Jejich laskáním se do těla vyplavuje hormon oxytocin, který je často nazývám hormonem lásky, důvěry a věrnosti. Čím více oxytocinu, tím více spokojenosti. O tomto hormonu krásně píše ve své knize Přirozené funkce orgasmů při milování, porodu a kojení Michel Odent.

Fantazii se meze nekladou

Jak vidíte, masáž prsou má jen samé výhody! Fantazii se meze nekladou. Masírujte obě prsa najednou nebo každé zvlášť. Masírujte oběma rukama nebo jen jednou. Nechte se vést svými pocity a hlavně si to užijte. Koukněte na toto video, které vás jistě inspiruje!

Tip pro těhulky

Pokud jste těhotné, nachystejte si vaše prsa na kojení. Prsa masírujte každý den výše zmíněným způsobem a přidejte i jejich otužování. Krouživě je masírujte hrubší žínkou – i bradavky. Jemným kartáčkem prsa obkružujte a hvězdicovitě masírujte směrem k bradavkám. Taky se do bradavek lehce štípejte. Nebo i silněji – vaše miminko vás pak taky šetřit nebude :-)! Otužování snižuje riziko bolavých a rozpraskaných bradavek. S péčí o prsa začněte nejpozději v posledním měsíci vašeho těhotenství.

Zdroje:

https://www.zena.cz/zdravi/10-duvodu-proc-nenosit-podprsenku-nejen-v-lete/r~i:article:804323/?redirected=1502128951

http://kamasutra.cz/content/jelen%C3%AD-cvik-pro-%C5%BEeny

https://www.celostnimedicina.cz/oxytocin-hormon-lasky-vernosti-a-duvery.htm 

 

Jak cvičit s pánevním dnem II.

V předchozím článku jste se dozvěděli, jak cvičit svaly pánevního dna izolovaně. Nyní se dozvíte, jak použít ke cvičení závaží, proč je důležité zaměřit se i na relaxaci svalů a proč cvičit i ostatní svaly související s pánevním dnem.

1. Využití závaží

Vaginálních závaží najdete na trhu mnoho. Pro cvičení pánevního dna jsou vhodná taková, která umožňují postupné zvyšování zátěže. Tzn., že v balení se nachází více jednotlivých závaží s různou hmotností. Já mám zkušenosti se závažími značky Kegel8. Tato závaží jsou zakončena „tyčinkou“, díky které můžete kontrolovat, zda provádíte vtažení. Závaží zavedete do pochvy, stáhnete (jako kdybyste chtěly závaží rozmáčknout) a vtáhnete směrem vzhůru. Jestliže vtažení provedete správně, „tyčinka“ se pohne směrem dolů. Různá hmotnost závaží je důležitá kvůli postupnému zvyšování zátěže.

Cvičit se závažím je vhodné v okamžiku, kdy zvládnete udělat bez závaží 10 desetivteřinových výdrží. Při cvičení je nutné začít s nejlehčím závažím. Postup cvičení se závažím je stejný jako bez něj. Provádějte rychlé izolované stahy i izolované stahy s výdrží. Jakmile zvládnete 10 rychlých stahů/vtahů po sobě i 10 desetivteřinových výdrží, oboje bez zapojení okolních svalů nebo bez pocitu chvění ve svalech pánevního dna, je čas přejít na těžší závaží. S jakýmkoliv závažím je také vhodné provádět běžné denní činnosti (vaření, čištění zubů, úklid, procházka,…) i cviky k posílení okolních svalů. Pokud se to rozhodnete vyzkoušet, doporučuji sundat kalhotky a obléknout se do volných kalhot nebo sukně :-).

2. Relaxace

Po každém cvičení je důležitý odpočinek a stejně tak je to u svalů pánevního dna. Relaxace je důležitá k jejich regeneraci a lepšímu prokrvení. Navíc, pokud se naučíte rozpoznat rozdíl mezi aktivovaným a uvolněným pánevním dnem, zlepšíte své prožitky během milování.

A jak tedy pánevní dno uvolnit? Maximálně ho stáhněte/vtáhněte, držte pár vteřin a poté s dlouhým výdechem uvolněte. Představte si, jak svaly pánevního dna klesají dolů, jak se zalévají krví a rozprostírají se do šířky. Vnímejte uvolnění minimálně 30 vteřin. Takto opakujte několikrát po sobě. Tak dlouho, jak vám to bude příjemné. Relaxaci provádějte nejen po cvičení, ale kdykoliv během dne.

3. Cviky zaměřené na správné držení těla

Svaly pánevního dna se významně podílejí na držení těla. Nejen že nesou naši váhu, ale díky jejich správné aktivitě dochází ve spolupráci s ostatními svaly k optimálnímu nastavení bederních obratlů, čímž se snižuje riziko vzniku bolestí v bedrech a držení těla je napřímenější. Aby však svaly pánevního dna mohly optimálně pracovat, je nutné mít dobře nastavenou pánev. Mít ji v tak zvaném neutrálním nastavení. Toho dosáhneme, jestliže budou ve svalové rovnováze svaly hýžďové, břišní a svaly zadní strany stehen. S výběrem cviků vám poradí fyzioterapeut nebo vyškolený trenér. Výběr cviků naleznete také v mém e-booku Detoxikace v praxi.

Myslete na své pánevní dno. Věnujte se mu a ono vám to vrátí lepšími prožitky při milování, zády bez bolesti a močovým měchýřem bez úniku moči…

Letní muffiny

Léto je v plném proudu a s ním i sezóna šťavnatého, slaďoučkého ovoce. Miluju ho ke snídani, vychlazené k osvěžující svačině a taky zakomponované v moučníku. Jahody, třešně, višně, rybíz, meruňky, broskve, borůvky, maliny,… Na výběr je mnoho.

Letní muffiny nejsou kdovíjak zdravé, ale jsou táááák dobré. Pokud jste labužníci, dejte si na hotovou buchtičku lžíci bílého jogurtu. Mňam!!!

Základní recept jsem převzala z webu Muffinarium.

Potřebujeme:

 • 200 g hladké a 50 g polohrubé mouky
 • 100 g třtinového cukru (s kyselým ovocem přidejte)
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • špetku soli
 • vanilkový cukr
 • 2 středně velká vejce
 • 200 ml mléka
 • 85 g másla (rozpuštěného a zchladlého)
 • sezónní ovoce (já jsem dala třešně, meruňky a jahody)
 • lžíce jemných ovesných vloček

Postup:

Ovoce omyjte a nakrájejte na kousky. Mělo by ho být alespoň na dvě velké hrsti. Troubu si předehřejte na 180 stupňů. Plech na muffiny vyložte papírovými košíčky nebo lehce vytřete tukem.

Tekuté ingredience v pokojové teplotě prošlehejte dohromady. Stačí vidličkou. V jiné míse si promíchejte sypké ingredience. Nejprve do moučné směsi přidejte ovoce a promíchejte. Ovoce tak neklesne ke dnu košíčku. Poté přidejte tekutou směs a lžící promíchejte. Těsto na muffiny je důležité nepřemíchat. Nesnažte se vyšlehat dokonale hladké těsto, je to opravdu kontraproduktivní. Promíchejte lžící v těsto a naplňte formičky cca do 3/4. Ale můžete naplnit i víc do plna. Muffiny pak mají pěknou čepici :-). Posypte špetkou vloček a  špetkou třtinového cukru – bude to hezky křupkat. Šoupněte do trouby a pečte 15-25 minut. Záleží na typu trouby. Muffiny jsou upečené, pokud špejle, kterou do nich zapíchnete zůstane hladká, bez nalepeného těsta.