Když se všechno posere… Znáte to?

 

 

Ten čas, kdy vše je špatně. Vy, blízcí i celý svět. Vaše touhy mizí, bortí se vám vidění světa a zapomenete kdo jste a co chcete. Nejlépe by vám bylo v posteli nebo v podzemní kukani nebo na pustém ostrově. Hlavně, ať už vás nikdo a nic neotravuje! Nejsilnější emocí je strach, zoufalství, bezmoc a smutek. Co v tomto rozpoložení najít pozitivního? Že ode dna se nejlépe odráží vzhůru…

 

ŽIVOT JE V CYKLECH

Tak to je. Otřepané jednou jsi nahoře, jednou dole prostě funguje. Já jsem byla dole celý minulý měsíc. Od začátku až do konce přesně. Od té doby, co jsem se vydala na svou vlastní cestu, to byl zatím nejhorší propad. Hlavou mi běžely myšlenky, že firmu zavřu a vrátím se zpět do zaměstnání, protože na to nemám. Protože nezvládnu ten tlak, tíhu povinností a skloubení rodinného a pracovního života.

Někdy se stane, že i když jste na super úrovni v prožívání, pojmenovávání a zpracovávání svých emocí, setne vás to. Nemůžete se nadechnout a ať děláte, co děláte, nemůžete se z těch sraček vyhrabat… A víte proč?

 

JSEM JEN ČLOVĚK

Protože jste člověk. Člověk, žena, muž, který žije zde na Zemi, aby právě tyto věci mohl prožívat. Aby mohl zase cítit radost a lásku poté, co ta bouře přejde. Aby mohl z toho temného údolí vzejít s novým poznáním… Jako lidé máme nárok na zranitelnost, strachy a pocity, kdy nevíme co se sebou a se životem. V těch chvílích je dobrá hlavně laskavost k sobě samým. Netrestat se, nevyčítat, nebičovat se. Jsem jen člověk… Ne jogín v jeskyni, ne anděl, ne sám Pán Bůh. Jen člověk…

Něco o zranitelnosti a nedokonalosti v tomto rozhovoru ❤️.

 

 5 TIPŮ, JAK TO PŘEŽÍT

Zde mám pro vás pět tipů, které pomohly a pomáhají mě, když se necítím dobře. Věřím, že budou přínosné i pro vás. Protože i když už začíná jaro a do těla se nám pomalu, ale jistě vlévá jeho energie, tak propady mohou přijít vždy.

 

1. Pelíšek – pomazlete své vnitřní dítě

Ponořit se do toho. Uznat, že je mi fakt blbě a nechat se pohýčkat. Poplakat si a nechat se utěšit. Řvát vzteky a najít pochopení. Před kým tohle všechno můžete? Sami před sebou. Vaše vnitřní dítě může cítit velký strach, smutek, vztek. A vy – vaše dospělé já je tu od toho, aby vaši vnitřní holčičku nebo chlapečka utěšil.

Jednoduše si zalezte do peřin. Zachumlejte se, obalte se polštáři, přikryjte se teplou hebkou dekou, obejměte se, pohlaďte se nebo si uvařte kakao. Vciťte se do svého malého dětského já. Co potřebuje? Přesně to mu dejte.

Dovolte si být zranitelní. Uznejte svou nedokonalost…

 

2. Kakao

Tohle rozehřeje vaši bolavou duši. 

Ve vodě (cca 250 ml na jeden hrnek) nechte 10 minut probublávat koření – zázvor a celou skořici. Pak přidejte lžíci kakaa a ještě asi 2 minuty provařte. Přidejte špetku či dvě chilli, kdo chce, tak osladí vanilkovým cukrem.

Pít pod dekou a v klidu.

 

3. Soustavné uznávání

Tahle technika chce trochu cviku, ale když se vám zažere pod kůži, půjde to samo.

Spočívá v tom, že svou mysl upnete na příjemné věci. My například máme doma modrá kachlová kamna a na nich rodinné fotky. Mé soustavné uznávání by mohlo vypadat takto:

“My ale máme krásná kamna. Ta modrá se mi moc líbí. Jé a moje maminka se na té fotce tak hezky směje. To bylo tehdy krásné počasí, když jsme se fotili. Strávily jsme s mamkou moc hezký čas. Jako tehdy, když jsme byli celá rodina na dovolené. To se nám to jezdilo na kolech po tom Českém Ráji. A můj syn, jak se vyřádil v bazénu, který byl u chaty,…”

A takto můžu pokračovat do nekonečna. Necháte vaši mysl, aby sama hledala. Uvolněte ji. Jen stále směřujte na pozitivní okruhy. Toto cvičení dělejte co nejčastěji. Kdykoliv máte volnou chvíli. Postupně si vaši mysl vycvičíte a nebudete tolik propadat do depresivních a katastrofických myšlenek.

 

4. Dobré jídlo, pitný režim

Stres a špatná nálada odčerpávají z našeho těla energii. Proto místo tun čokolády nebo naopak místo “stresové hladovky” věnujte více pozornosti tomu, co jíte. Nejen, že vám to opět zaměstná vaši mysl, ale lépe vyživíte své tělo a zvýšenou psychickou zátěž tak budete lépe zvládat.

 

5. Dech a pohyb

Strach a stres působí prokazatelně na naše fyzické tělo. Zvyšuje se svalové napětí a také dechová i srdeční frekvence. Jako názorný příklad si zkuste otevřít Seznam.cz a začíst se do aktuálních zpráv o šíření coronaviru. Zaručuji, že váš tep vyletí a dech bude mělčí…

K praktickému dechovému cvičení tudy >>>.

Koncentrace na dech, pobyt venku a přirozený pohyb dělají našemu tělu velmi dobře v době, kdy není dobře naší duši. Kromě odpoutání myšlenek zevnitř ven, dojde k uvolnění svalů, ke zpomalení dechu a k jeho prohloubení a ke zvýšení vaší kondice. Čím vyšší kondice tělesná, tím vyšší odolnost vůči stresu a náročným životním situacím. 

…Kruh vypadá tak, že když jsem v dekondici, mé tělo je náchylnější k propadům do deprese, hůře budu zvládat bolest a bude snížená také má imunita. Kvůli tomu bude větší únava a větší nechuť do pohybu. Tím se však ještě více prohlubuje má dekondice…

 

VZHŮRU DO LESŮ!

Tak tedy vyrazit do lesa, zhluboka u toho dýchat, všímat si a vědomě pojmenovávat všechny krásy, které kolem sebe uvidíte, doma si uvařit kakao a na závěr se obejmout, pohladit a co nejvíce utěšit svou křehkou dětskou duši ve vás.

 

TIP NAVÍC

Skvěle taky funguje, když to ze sebe fyzicky dostanete – zaručuji, vyzkoušeno :-). Mlátit klackem do země, dávat pěsti do polštáře, řvát do polštáře, kopat a dupat nohama, házet bezpečné předměty do zdi (třeba staré smotané ponožky, plyšáky, měkké míčky) a nejlépe na tu zeď ještě ječet všechny své frustrace. 

A samozřejmě nezapomeňte na své přátelé, partnery a rodiče. Jistě se najde někdo, komu se můžete svěřit a vyplakat na rameno… Sdílená bolest je poloviční bolest, sdílená radost je dvojnásobná radost.

 

 

Ať jsou vaše náročné časy co nejkratší a ať z nich vyjdete co nejsilnější ❤️.

 

 

 

Jsem fyzioterapeutka a zaměřuji se na odstraňování bolesti v pohybovém aparátu pomocí metody Neurac. Mou vášní je objevování pánevního dna a řešení potíží vzniklých s jeho dysfunkcí. Ukazuji lidem, jak se ve svém těle cítit dobře a jak si užít pohyb bez bolesti.
Jsem autorkou e-booku Síla na dně. Více o mě si přečtěte tady >>>.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *