Menstruační kalíšek a pánevní dno. Co mají společné?

 

Menstruační kalíšek je téma, které vzbuzuje protichůdné reakce. Vyvolává pocit znechucení i nadšení. Buď ho plně přijmete, nebo odsoudíte. Proč takto odlišné názory? Myslím, že je to dáno naším postojem k sobě samé, ke svému tělu, k menstruaci a k tématu ženství.

Menstruace je přehlížena

V dnešní době je menstruace přehlížena. Snažíme se dělat, že neexistuje a že nemá na naše tělo, mysl a psychické rozpoložení vliv. Menstruační krev skrýváme do tampónů a voňavých vložek a bolesti zajídáme léky. Nedopřejeme svému tělu odpočinek, o který si říká, a vzniklou únavu zaháníme kávou. Tímto chováním popíráme své tělo a jeho přirozené pochody i svou základní životní podstatu. Totiž, že jsme se narodily jako ženy. Menstruační kalíšek je nástroj, který obnovuje a léčí obě tyto roviny.

Jak kalíšek zavádět?

Aby kalíšek dobře držel, je potřeba jej „složit“ a vsunout do pochvy celý. Ne vždy se to povede napoprvé. Pak může dojít k protečení. K vypilování techniky je třeba vnímat napětí ve svém pánevním dnu. Pomůže, když svaly stáhnu nebo uvolním? Co se stane, když do oblasti vagíny zatlačím? Tím se obracíte do svého těla. Zkoumáte jeho reakce a zjišťujete, co funguje právě u vás.

Kontakt se svou menstruační krví

Díky kalíšku také zjistíte mnoho informací o vaší menstruační krvi. Vidíte její bravu, množství a konzistenci, cítíte její zápach a zjišťujete, že mnohé je jinak, než jste si doposud myslela. Krve vyteče mnohem méně, než se zdá, její konzistence je spíše hlenovitá než tekutá a barva spíše rubínová než jasně červená.

Jsou to informace, které vám ukazují, že vy jste Žena a že začíná cyklus a s ním fáze dynamická, ovulační, premenstruační a menstruační. Začnete si více uvědomovat své nálady a množství energie v jednotlivých fázích a poznáte mnohem přesněji, kdy menstruace přijde. Dostanete se do většího klidu a pohody, protože respektujete potřeby svého ženského těla.

pánevní dno a kalíšek

Vagína je sval a každá žena má schopnost tento sval stahovat i uvolňovat. Podle toho, jak jsou svaly pánevního dna napjaté, vám bude vyhovovat jiná velikost kalíšku. Ženy před porodem volí kalíšek menšího průměru, zatímco ženy po porodu potřebují kalíšek větší. Je to dáno roztažením porodních cest a uvolněním svalstva pánevního dna.

Právě menstruační kalíšek je skvělým pomocníkem pro kontrolu stavu vašeho pánevního dna. Jestliže vám nedrží a protéká i větší průměr kalíšku, je potřeba se zamyslet nad tím, zda nepotřebuje vaše pánevní dno více pozornosti. Navíc, pokud jste ještě nerodila. Po porodu se totiž může stát, že kalíšek nedrží nejen kvůli uvolněným svalům, ale také z důvodu vážnějších poporodních poranění jako je například nástřih hráze, natržení svalu nebo poškození pánevních vazů.

Při zavádění i vyjmutí kalíšku byste také neměla cítit bolest. Ta může nasvědčovat o již zmíněných poraněních nebo o příliš velkém napětí ve svalech, které je nutné uvolnit. Ne vždy dosáhneme zdravého pánevního dna jeho posilováním. Relaxace je stejně důležitá!

A co tedy mají menstruační kalíšek a pánevní dno společné?

Pokud se jimi začnete zabývat, dovedou vás k respektu k vlastnímu tělu, k otevření se své ženskosti a k nahlížení na svět novýma očima :-).

Zdroj: http://www.kalisek.cz/

Jsem fyzioterapeutka a zaměřuji se na odstraňování bolesti v pohybovém aparátu pomocí metody Neurac. Mou vášní je objevování pánevního dna a řešení potíží vzniklých s jeho dysfunkcí. Ukazuji lidem, jak se ve svém těle cítit dobře a jak si užít pohyb bez bolesti.
Jsem autorkou e-booku Síla na dně. Více o mě si přečtěte tady >>>.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *