Udělejte si prostor

Rozhodla jsem se změnit tradici. Od letošního roku končím s předvánočním úklidem a začínám s úklidem povánočním. Přesněji s novoročním.

Ne, že bych ten předvánoční dodržovala. Nikdy jsem nepochopila význam gruntování celého bytu od podlahy až ke stropu zrovna před Vánoci. Copak se Ježíšek rozhoduje, komu nadělí dárky podle toho, jak má kdo uklizeno?

proč dělat velký úklid před vánoci?

Místo abychom si užívali předvánoční atmosféry, utíráme prach na místech, kam stejně nevidíme, umýváme okna v mrazu a přerovnáváme knihy v policích. Zajistí nám uklizený prostor lepší prožití svátků?

Abych se však úklidomilů zastala, i já ráda uklízím a cítím se dobře, když je doma čisto. Baví mě, posadit se do prostoru, kde na mě nekoukají chuchvalce prachu v rohu a neděsí mě zbytky zaschlé snídaně na stole. A také vím, že jednou za čas je potřeba se do úklidu opravdu opřít. Uklízecí nálada mě tentokrát přepadla na konci roku starého a začátku roku nového.

úklidem rozproudíme energii

S příchodem nového roku si většina z nás dělá různá předsevzetí. A když ne, tak máme alespoň očekávání, že další rok bude jiný, lepší,… Úklidem pročistíme prostor a zbavíme se starého. Tím uděláme místo pro nové zážitky, zkušenosti a plány.

Nemluvím tady ale o vysávání, utření prachu z polic nebo vyleštění koupelny (i když i to není na škodu zařadit do novoročního úklidu). Kdy jste naposledy protřídili svou e-mailovou schránku? Co vaše přijaté sms zprávy? Myslíte, že je nutné mít archiv stovek zpráv, které si stejně už nikdy nepřečtete? Jak to vypadá na vašem pracovním stole a v knihovně? Neválí se tam zbytečné papíry, zlámané tužky a vypsané propisky? Práší se vám na staré časopisy a knihy, které stejně nebudete číst? A co vaše šatní skříň? Opravdu nosíte a potřebujete vše, co v šatníku naleznete?

Jakou energii si ve svém bytě či domě držíte tím, že tam uchováváte harampádí?

Jak si můžete myslet, že ve svém životě budete mít pořádek, když ho nemáte na svém pracovním stole?  Jak se chcete vyznat v lidech kolem sebe, když máte zmatek v přijatých e-mailových a sms zprávách?

přestaňte si něco namlouvat!

Přestaňte si namlouvat, že se vám to či ono ještě může hodit nebo že to byl dárek od vaší babičky. Sami moc dobře víte, které věci chcete a které ne. A těch, které nechcete, se zbavte. Nemusíte je vyhodit. Darujte je. Svým přátelům, příbuzným nebo na charitu.

Uvidíte, že pocítíte velkou úlevu a budete mít hned dvojí radost. Z nového, čistého prostoru a z úsměvů obdarovaných. A pokud se vám do opravdu zevrubného úklidu nechce zrovna v tomto období, nevadí. Dejte si však předsevzetí, že alespoň jednou se do toho tento rok pustíte :-).

Pro inspiraci si poslechněte rozhovor s odbornicí na pořádek a koukněte na stránku, kde vás naučí, jak systematicky a jednoduše udržovat domácnost v čistotě.

http://terezakramerova.cz/jaky-pribeh-vypravi-vase-domacnost-o-vasi-dusi/

http://www.terapiedomova.cz/

 

Jsem fyzioterapeutka a zaměřuji se na odstraňování bolesti v pohybovém aparátu pomocí metody Neurac. Mou vášní je objevování pánevního dna a řešení potíží vzniklých s jeho dysfunkcí. Ukazuji lidem, jak se ve svém těle cítit dobře a jak si užít pohyb bez bolesti.
Jsem autorkou e-booku Síla na dně. Více o mě si přečtěte tady >>>.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *