Vydatná luštěninová polévka

Ačkoliv při přípravě ušpiníme 3 hrnce, můžeme se během vaření luštěnin věnovat jiným činnostem, takže je to recept velmi praktický a zároveň jednoduchý. Z polévky se nají 4 osoby.

Proč vařit?? Cizrna obsahuje oproti jiným luštěninám hodně železa a vápníku, má vysoký podíl rostlinných bílkovin a vlákniny. Obsahuje esenciální aminokyselinu lysin, který je důležitý pro vstřebávání vápníku, budování svalů, zotavování se po chirurgických zákrocích nebo zraněních. Příjem lysinu urychluje hojení oparů a chrání před jeho novým výskytem. Cizrna je také důležitým zdrojem vitamínu B2 a B6 a kyseliny listové.

Potřebujeme: 150g suché cizrny, 250g luštěninové polévkové směsi, 10 menších brambor nakrájených na kostky, 2 mrkve pokrájené na kolečka, 2 velké stroužky česneku rozsekané, sůl, černý pepř, lahůdkové droždí, chilli

Postup: Cizrnu namočíme nejlépe přes noc do vody. Ve druhé nádobě namočíme luštěninovou směs alespoň na 4 hodiny. Luštěniny po namáčení slijeme a novou vodu nalejeme asi 2 cm nad luštěniny. Až voda začne vřít, odklopíme poklici a sesbíráme pěnu.  Cizrnu  vaříme spolu s mrkví 30 minut nebo do změknutí. Poté přidáme nasekaný česnek a rozmixujeme i s vodou, ve které jsem vařili.

Luštěninovou směs vaříme ve druhém hrnci 30-40 minut. Brambory uvaříme zvlášť v osolené vodě do změknutí. K uvařené luštěninové směsi přidáme rozmixovanou cizrnu s mrkví a ochutíme solí, pepřem, lahůdkovým droždí a chilli. Poté přidáme uvařené brambory. Jestliže je polévka příliš hustá, doporučuji zředit ji vývarem z brambor.

Jsem fyzioterapeutka a zaměřuji se na odstraňování bolesti v pohybovém aparátu pomocí metody Neurac. Mou vášní je objevování pánevního dna a řešení potíží vzniklých s jeho dysfunkcí. Ukazuji lidem, jak se ve svém těle cítit dobře a jak si užít pohyb bez bolesti.
Jsem autorkou e-booku Síla na dně. Více o mě si přečtěte tady >>>.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *